Wydarzenie

Ikona BIPIkona rodoIkona Portal PracownikaIkona pocztyIkona Grupa JSW25 lat JSK

Oddajmy hołd Górnikom

Świętujmy Razem Święto Niepodległości

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja JSW organizują wyjątkowe obchody Święta Niepodległości,  które w tym roku przypadają w 40. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego. Święto 11 listopada to idealna okazja do upamiętnienia wszystkich bezimiennych bohaterów Sierpnia 80, którzy walczyli o wolność i godne życie Polaków. Fundacja JSW przygotowała bogaty program uroczystości, który nawet w czasach pandemii daje możliwość oddania hołdu górnikom oraz wspólnego świętowania Niepodległości i Wolności. 

Uwaga!: Organizatorzy obchodów apelują do wszystkich, aby 11 listopada w Dzień Niepodległości, oddali hołd górnikom zapalając świeczkę w oknie o godzinie 20:00.

 

Prezydent RP Andrzej Duda objął patronatem "Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej RP".

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby władz JSW oraz Fundacji JSW i objął nad obchodami 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego Patronat Narodowy. Patronat ten ustanowiony został nad projektami, które wpisują się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków. – Organizatorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów życzymy udanego ich przebiegu – przekazała Kancelaria Prezydenta RP.

 

Górnicy z jastrzębskich kopalń 40 lat temu wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie. Było to wydarzenie, które zmieniło życie obywateli całego kraju, bo pozwoliło na marsz do wolnej i niepodległej Ojczyzny. Tradycja i historia to filary górniczego etosu, dlatego Fundacja JSW przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej” , której kulminacją jest 11 listopada br. Tego dnia o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza święta za Ojczyznę, o godzinie 16.00 widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego„ (bez udziału publiczności), które będzie transmitowane on-line na www.porozumieniejastrzebskie.pl. Na godzinę 19.00 zaplanowano oryginalny ambient świetlny, który powstanie na 40 budynkach Jastrzębia Zdrój oraz miast i gmin, z którymi współpracuje JSW. O godzinie 20.00 nastąpi zapalenie świeczek w oknach jako symbol pamięci o bezimiennych bohaterach.

- Nie możemy zapomnieć, że tutaj w Jastrzębiu-Zdroju, 40 lat temu podczas podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, rodziła się wolna niepodległa Polska. Górnicy JSW swoją determinacją zrobili olbrzymi krok w kierunku rozpadu systemu komunistycznego, a tym samym wolności naszego kraju. Porozumienia Sierpniowe zawarte przez komunistyczne władze z protestującymi robotnikami zakończyły falę strajków. Władze zgodziły się między innymi na rejestrację Związku Zawodowego Solidarność, uwolnienie więźniów politycznych i przeprowadzenie reform gospodarczych. To nasze jastrzębskie porozumienia zapewniły wolne sobotymówi Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

 

Fundacja JSW w ramach Świętowania Dnia Niepodległości i upamiętnienia 40 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego przygotowała szereg wydarzeń społeczno-informacyjnych trwających do końca roku, w tym wystawy: historycznych zdjęć z KWK Manifest Lipcowy (obecnie KWK Zofiówka) oraz dotyczącą  prałata Bernarda Czerneckiego i jego roli w budowie niepodległej ojczyzny. Postaci Prałata poświęcony jest także znaczny fragment widowiska „Heroizm Witolda Pileckiego” oraz filmu, który będzie można obejrzeć na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl.Bardzo ciekawą akcją fundacji JSW jest próba zbudowania „kapsuły czasu”, której celem będzie przybliżenie nowym pokoleniom niebagatelnego znaczenia Porozumienia Jastrzębskiego. Fundacja organizuje zbiórkę pamiątek, zdjęć, gazet archiwalnych z tamtego okresu i apeluje do wszystkich, którzy mogą być w ich posiadaniu o przyłączenie się do projektu.

- Czterdzieści lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń sięgnęli po to, co niemożliwe. Wolność i sprawiedliwość to były idee wielkich narodowych powstań, przeznaczone dla bohaterów spoglądających na górników z podręczników historii. Mimo pandemii chcemy w Święto Niepodległości przypomnieć całej Polsce, że właśnie tutaj - w jastrzębskich kopalniach - rodziła się wolnaniepodległa Ojczyna. Jesteśmy to winni wszystkim bezimiennym górnikom, którzy tak pięknie zapisali się na kartach historii naszego kraju - mówi Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW, zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych. - Świętujmy razem, bez względu na sympatie polityczne i światopogląd. Cieszmy się wolnością i niepodległością. Zachęcam do wzięcia udziału w niepodległościowych uroczystościach, a szczególnie gorąco do zapalenia symbolicznej świeczki, która w godny sposób upamiętni naszych rodaków.

Organizatorzy nie zapomnieli o wykorzystaniu w obchodach mediów społecznościowych. Chcą dzięki nim wciągnąć do aktywnego świętowania i radosnej zabawy szkoły, przedszkola, parafie, kluby sportowe, OSP, gminy i miasta. Jedną z internetowych akcji będzie „challenge40”. Twórcy biorący w nim udział pokażą w formie filmów, zdjęć czy prezentacji , w jaki sposób spędzają wolny weekend z rodziną oraz w motyw „40” upamiętniając 40-lecie Porozumienia Jastrzębskiego. Hasła przyświecające kampanii to #PorozumienieJastrzebskie #LubięTo! #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem. Na terenie miast i gmin na których koncentruje działalność Fundacja JSW można znaleźć okolicznościowe ramki instagramowe. Do projektu przyłączyli się już pracownicy Grupy Kapitałowej JSW do czego wszystkich zachęcamy! Wykonaj zdjęcie i zamieść je na swoim profilu społecznościowym z dopiskiem #PorozumienieJastrzebskie #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem. To oczywiste nawiązanie do Porozumień Sierpniowych, w których zapisano „wolne soboty”. Powstała także specjalna strona www.PorozumienieJastrzebskie.pl oraz FB na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące wydarzeń sprzed 40 lat oraz uroczystości je upamiętniających.

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl oraz Fundacji JSW, a także na profilach na Facebook Porozumienie Jastrzębskie oraz Fundacja JSW.

 

 

 

Inne aktualności

W poszukiwaniu przyszłych pracowników – „dni otwarte” w ZSTB w Jastrzębiu-Zdroju

29 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. 11 Listopada 45, odbyły się „dni otwarte”. Celem zorganizowanego wydarzenia było promowanie ZSTB wśród uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy niedługo…

Dzień Kolejarza

Dnia 24.11.2023 r. odbył się uroczysty obiad z okazji Dnia Kolejarza w Restauracji Dąbrówka, na którym zostały wręczone Medale za długoletnią służbę nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej dla pięciu pracowników Spółki.

Medale wręczył Doradca…

Piknik rodzinny Kampanii Kolejowe ABC II

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Kolejowej Sp. z o.o.  wraz z Urzędem Transportu Kolejowego zapraszają na Piknik rodzinny Kampanii Kolejowe ABC II, który odbędzie się w sobotę 22.07.2023 r. w godzinach 15:00 – 21:00 na terenie Amfiteatru im. Stanisława…

BIEG GÓRNIKA

Zapraszamy do udziału w pierwszym ekstremalnym BIEGU GÓRNIKA zorganizowanym dla pracowników spółek należących do Grupy Kapitałowej JSW

Termin: 24.06.2023 r.

Miejsce: Ruch „Borynia”

Zapisy w zakresie tylko i  wyłącznie pracowników JSK Sp. z o.o. :

Targi Edukacji i Pracy

30 marca 2023 roku, Jastrzębska Spółka Kolejowa uczestniczyła w organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju Targach Edukacji i Pracy które odbyły się w Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju ul. Poznańska…

Zawody narciarskie Branży Górniczej w Slalomie Gigancie pod patronatem Ministra Aktywów Państwowych

W dniu 04.03.2023 r. pani D. Smołka reprezentowała JSK Sp. z o.o. na Zawodach narciarskich Branży Górniczej w Slalomie Gigancie pod patronatem Ministra Aktywów Państwowych w Wiśle.  Zajeła 3 miejsce w grupie kobiet w swoim przedziale wiekowym.

Zawod…

Więcej aktualności