JSK podjęła współpracę ze szkołą w Jastrzębiu-Zdroju

16 marca, Jastrzębska Spółka Kolejowa, Zakład Przewozów i Spedycji „Spedkoks” oraz miasto Jastrzębie-Zdrój podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie kształcenia uczniów w zawodach kolejowych.

Jastrzębska Spółka Kolejowa potrzebuje wykwalifikowanej kadry. W nadchodzących latach wielu wyspecjalizowanych pracowników odejdzie na emeryturę, a na rynku nastąpiła luka pokoleniowa, dlatego kształcenie nowych osób jest bardzo ważne – powiedział Artur Stroka, Prezes Zarządu JSK.

Zgodnie z listem intencyjnym w jastrzębskim Zespole Szkół Zawodowych w nowym roku szkolnym uruchomione zostaną klasy o specjalności: technik transportu kolejowego oraz technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, natomiast dyplom montera nawierzchni kolejowych będzie można zdobyć w Szkole Branżowej I stopnia nr 3.

- Kształcenie uczniów w zawodach kolejowych to cenna inicjatywa. Utworzenie klas o profilu kolejowym pozwoli na wyuczenie przyszłych specjalistów poszukiwanych przez lokalne firmy. Rada Miasta w pełni popiera projekt, który może stać się nie tylko miejscem nauki i przygotowania zawodowego, ale również rozwojem zainteresowań i pasji kolejarskich. – powiedział Łukasz Kasza, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Zespół Szkół Zawodowych uzyskał już pozytywne opinie Powiatowej Rady Zatrudnienia oraz Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. W ramach współpracy Jastrzębska Spółka Kolejowa oraz Zakład Przewozów i Spedycji „Spedkoks” umożliwią organizację praktyk zawodowych i zajęć praktycznych. Będą też podejmowane działania zmierzające do zapewnienia zatrudnienia absolwentów szkół.